Странице

Translate

26. 1. 2013.

Pogača ''Pahuljica'' by Valentina Zurkan






U ovu divnu dekorativnu pogaču sam se zaljubila kad sam je prvi put videla na jednom prelepom bugarskom blogu i od tada je često pravim za malo svečanija porodična okupljanja. Sledite linkove na ovom blogu i ako ste ljubitelj testa i pogača naći ćete prava umetnička dela od testa čiji je autor Valentina Zurkan. Takođe, ovde u albumu drage FB drugarice Mubi je jako lepo slikovito objašnjeno. Na Coolinarici kraljica pogača None ima postavljen recept sa sličnom pogačom, pa ako želite zavirite i kod nje. 


Tu možete detaljno pogledati šta se sve od testa može napraviti kao i kako ćete oblikovati ovu pogaču.

Mašta stvarno može svašta ;))

Što se tiče recepta svako ima verovatno svoj omiljeni recept za testo sa kvascem, (možete da kombinujete i druge tipove i vrste brašna i svaki put da dobijete drugačiju pogaču), uglavnom se sve svodi na isto, ali za ovu pogaču treba malo tvrđe testo, što znači da umesto uobičajene količine tečnosti umanjite srazmerno da bi dobili glatko testo kao plastelin sa kojim radite šta god vam je volja. 

Igrajte se, istražujte i uživajte. Prijatno!!!


24. 1. 2013.

Pita četri godišnja doba



Slično je pici, ali ako vam u kući fali kečap možete i ovako da napravite pitu i dodate sastojke koje volite i imate, ovo je samo ideja sa varijacijama po želji :)

Ako izostavite kiselu papriku i dodate biljni sir imaćete lep posan vege obrok :)

Sastojci:
Za testo :

600 gr. brašna
2 dl vode
2 dl jogurta
1 kašičica soli
1 kašičica šecera
1/2 kocke svežeg kvasca
1 dl ulja

Povrće:

2 manje tikvica
2 manja plava patlidžana
2 srednje glavice crnog luka
2 paradajza
1 crvena paprika
100 gr. šampinjona
100 gr. naribanog sira gauda ili drugi
4 velike kašike kisele pavlake
origano
divlji luk

Priprema:

Zamesite testo tako što kvasac rastvorite toplom vodom i kašičicom šećera. Izmešajte sa brašnom i ostalim sastojcima i pustite da naraste duplo.

Razmesite testo i podelite: 2/3 testa oblikujte u pravougaonik a ostalu 1/3 oblikujte u tanke kobasice koje prepletete među sobom kao na slici . Testo premažite sa 4 kašike kisele pavlake i pospite sa suvim divljim lukom ili nešto drugo od začina. Pletenice prekrstite na sredini testa a okolo stavite testo samo u obliku kobasice.

Ako stavljate paprike, tikvice, plavi patlidžan i luk prvo ih malo propržite na ulju jer je bolji ukus i da vam ne miriše po zelenom. Umesto svežeg paradajza možete staviti sušeni paradajz u maslinovom ulju. Svo povrće začinite po ukusu pre nego što pečete. Na četvrti deo izrendajte sir i stavite šampinjone i origano.

Rasporedite na svaku četvrtinu fil i pecite u zagrejanoj rerni na 180 stepeni od 20-30 minuta.


Prijatno!!!

11. 1. 2013.

Bako, napravi mi medu, žirafu, slona...












Kad moja unukica svojim slatkim umiljatim decijim glasicem kaze: "bako, napravim mi medu i zirafu i slona... majmuna" ja se nacisto istopim i krenem da trazim po netu fotkice kako bi te zivotinje izgledale sto vernije.

Dok je ona spavala, ja sam pronasla fotke, nevesto ih precrtala, umesila obicno testo sa kvascem i napravila joj celi zoo vrt ;)

Ovo je samo ideja, mozete od testa da pravite sto god zelite, lepo testo je kao plastelin, poigrajte se sa njim i izmamite srecne decije osmehe.

Testo sam punila sa onim sto sam trenutno imala u frizideru, a vi mozete po volji da ga filujete sa cim god zelite, bilo u slatkoj ili slanoj verziji.

Moje favorit kiselo testo koje je za sve dobro je: 1 prema 2 sto znaci odnos mokrih i suvih sastojaka treba da bude 1 prema 2 odnosno: 1 svezi kvasac, 1 kafena kasicica secera, 1 kafena kasicica soli, 1 solja mleka, 1 solja toplog jogurta, 1/2 solje ulja i 5 solje brasna plus-minus, zavisi od kvaliteta brasna. Ovo testo je neutralnog ukusa tako da je dobro i u slanoj i slatkoj verziji.

Probajte, i obradujte vase dete :))

Prijatno!!!



9. 1. 2013.

MIR BOŽJI, HRISTOS SE RODI!!!






MIR BOŽJI, HRISTOS SE RODI!!!

Mislite da sam zakasnila sa čestitkom za Božić, ne nisam, Božić se slavi tri dana, osim toga danas je i Sv. Stefan, pa koristim priliku da čestitam Slavu svima koji danas slave :))


Kod Srba se Božić proslavlja svečano, obiluje raznim običajima i to je najlepši i najradosniji period u celoj kalendarskoj godini.

Božić se praznuje kao uspomena na dan rođenja Gospoda Isusa Hrista, Sina Božjeg, Spasitelja sveta. To je praznik rađanja novog života, praznik dece i detinjstva, roditeljstva, očinstva i materinstva. Kod Srba je Božić ispunjen najlepšim verskim običajima i obredima. Svi ti običaji i obredi imaju jedan osnovni smisao i svode se na jedan cilj: umoliti Boga da sačuva i uveća porodicu i imanje domaćina! Sve je to izraženo u kratkoj narodnoj zdravici i molitvi o Božiću: „Daj, Bože, zdravlja i veselja u ovom domu, neka nam se rađaju zdrava dečica, neka nam rađa žito i lozica, neka nam se uvećava imovina u polju, toru i oboru!“

Božiću se raduje i staro i mlado, i muško i žensko. Na nekoliko nedelja pred Božić (već od Nikoljdana) i nekoliko nedelja posle Božića (do Savindana) traje svečano praznično raspoloženje. Narod se veseli i raduje, u kućama i porodicama vlada prijatno duhovno raspoloženje, u atmosferi se oseća neko tiho praznično blaženstvo, pa se u takvim prilikama ljudi mire, praštaju jedni drugima uvrede nanete preko godine i ceo narod postaje jedna duša.

Toliko za sada, o običajima u mojoj porodici, česnici i o ovoj pogači uskoro, a vi uživajte sa svojim bližnjima i u zdravlju, ljubavi, slozi i izobilju provedite božićne praznike :))







6. 1. 2013.

Srećno Badnje veče uz posne kolačiće


MIR BOŽJI, HRISTOS SE RODI!!!


Mojim vernim čitaocima koji slave Božić po julijanskom kalendaru želim srećno Badnje veče uz ove lepe posne kolačiće. Poslužite se :)))

Badnji dan

Dan uoči Božića, 6. januar, zove se Badnji dan. Naziv je dobio po badnjaku koji se tog dana seče i unosi u kuću. Ovim danom već počinje božićno slavlje. Rano ujutru, već u zoru, pucanjem iz pušaka i prangija objavljuje se polazak u šumu po badnjak. Čim svane, loži se vatra i uz nju se pristavlja pečenica. Žene u kući mese božićne kolače, torte i pripremaju božićnu trpezu.

Šta je badnjak

Badnjak je obično mlado, hrastovo ili cerovo drvo (u nekim krajevima jelovo ili borovo), koje se na Badnji dan rano ujutru seče i donosi pred kuću. Uveče, uoči Božića, badnjak se preseca i zajedno sa slamom i pečenicom unosi u kuću. Simbolički predstavlja ono drvo koje su pastiri doneli i koje je pravedni Josif založio u hladnoj pećini kada se Hristos rodio. Badnjak nagoveštava i drvo Krsta Hristovog.

Badnje veče

Badnje veče spaja Badnji dan i Božić. Uveče, kada padne mrak, domaćin sa sinovima unosi u kuću pečenicu, badnjak i slamu. Pečenica se nosi na ražnju, obično dvojica nose između sebe, i jedan od njih prvo stupa desnom nogom preko praga i pozdravlja domaćicu i žensku čeljad rečima: „Dobro veče! Čestit Božić, Badnje veče!“ Domaćica i ženska čeljad posipaju pečenicu i domaćina zobom i pšenicom i odgovaraju: „Dobro veče! Čestiti vi i vaša pečenica!“ Pečenica se unosi u sobu gde se obavlja večera na Badnji dan i božićni ručak, i prislanja na istočni zid, tamo gde su ikone i kandilo.

Pošto se badnjak prethodno iseče sa debljeg kraja na tri dela, veličine da može da stane u šporet ili peć, unosi se u kuću. Isto se govori i radi kao kad se unosi pečenica. Badnjak se stavlja na ognjište, ali pošto ognjišta nema više, stavlja se pored šporeta ili peći, i odmah se jedno drvo loži. Tamo gde nema peći ili šporeta, badnjak se stavlja kod pečenice.

Slama

Posle badnjaka u kuću se unosi slama. Prilikom unošenja slame domaćin i domaćica govore i postupaju kao kad se unosio badnjak i pečenica. Slama se posipa po celoj kući. Domaćica u slamu pod stolom, gde se večera, stavlja razne slatkiše, sitne poklone i igračkice, koje deca traže i pijuču kao pilići. Slama simbolizuje onu slamu na kojoj se Hristos rodio u pećini.

Večera uoči Božića

Kada se unesu pečenica, badnjak i slama, ukućani zajedno stanu na molitvu, otpevaju tropar „Roždestvo tvoje...“, pomole se Bogu, čestitaju jedni drugima praznik i Badnje veče i sedaju za trpezu. Večera je posna, obično se priprema prebranac, sveža ili sušena riba i druga posna jela.



Recepte za kolačiće možete pogledati ovde i ovde uz moje male izmene da bi kolačići bili posni ;).

Prijatno i uživajte u krugu vaših najmilijih :)))


4. 1. 2013.

Božićna čarolija i medena kućica




I ove godine sam pravila medenu kućicu za mog malenog medenjaka... baš sam uživala igrajući se sa medenim kolačićima, dok je moja unukica stalno zapitkivala: ''bako, a ko živi u toj kućici, hoće li ta dečica da se igraju samnom, odakle je došao Deda Mraz, jesu li se irvasi umorili...''? 

Njena sreća i opčinjenost medenom kućicom je ponela i mene, pa smo izmislili novu bajku o medenoj dečici koja žive u medenoj kućici i čekaju medenog Deda Mraza da im donese poklone u medenim sankama koje vuku medeni irvasi ;))

Sad baki nisu baš nešto ispali ovi irvasi i sanke ;), malo su me namučili jer nikako nisu hteli da stoje uspravno, ali mojoj Lenkici to ni malo nije pomutilo čaroliju i opčinjenost njihovim izgledom. Dečija mašta može svašta, a pored njih i mi odrasli podetinjimo i zaplovimo u čarobni svet mašte i sanjarenja :))

Kako moja unukica raste, tako ja pored nje sve više postajem dete i u nekom trenutku se zapitam zašto sve te igrarije nisam praktikovala sa mojom decom dok su bile njenog uzrasta. Sad vidim da sam puno propustila sa njima, ali zato je tu moja Lenka i uz nju maksimalno uživam što me svojom dečijom opčinjenošću i nepresušnom maštom inspiriše da i ja sve češće uz nju podetinjim i mnogo mi je lepo što je tako:)))

Medenu kućicu možete praviti od bilo kog testa za suve medene kolačiće, prethodno pripremite šarene bonbonice, razne slatkiše i krenite u čaroliju... verujem da ćete uživati kao ja, jer kad vidite zanesene, srećne, dečije okice to će vam biti dovoljno... čarolija je tu!!!

Želim vam srećne novogodišnje i božićne praznike :)




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly

Print Friendly and PDF