Zar vam ne izgleda nestvarno, vanzemaljski...? Mene očarava ova savršena voćka, a vas?
Ponoć je. Ležim, a sve mislim na te -
U tvojoj bašti ja te vidjeh juče,Gdje bereš krupne raspukle granate.
Mila kô zlatno nebo pošlje tuče,U tihu hladu stare kruške one,Sjede ti djeca i zadaću uče.
Nad šedrvanom leptiri se goneI sjajne kapi, sa bezbroj rubina,Rasipaju se, dok polako tone
Jesenje sunce... I kô sa visinaOlovni oblak, po duši mi padeNajcrnji pokrov bola i gorčina.
I kobna misô moriti me stade:Što moja nisi, i što smiraj danaNe nosi meni zvijezde, no jade?
Što moje bašte ostaše bez granaI slatka ploda, što rađa i zrijeNa vatri srca?... Gdje su jorgovana
Vijenci plavi?... Gdi je kletva, gdi je?...Vaj, vjetar huji... a ja mislim na te,I sve te gledam, kroz suzu što lije,
Gdje bereš slatke, raspukle granate.
U tvojoj bašti ja te vidjeh juče,Gdje bereš krupne raspukle granate.
Mila kô zlatno nebo pošlje tuče,U tihu hladu stare kruške one,Sjede ti djeca i zadaću uče.
Nad šedrvanom leptiri se goneI sjajne kapi, sa bezbroj rubina,Rasipaju se, dok polako tone
Jesenje sunce... I kô sa visinaOlovni oblak, po duši mi padeNajcrnji pokrov bola i gorčina.
I kobna misô moriti me stade:Što moja nisi, i što smiraj danaNe nosi meni zvijezde, no jade?
Što moje bašte ostaše bez granaI slatka ploda, što rađa i zrijeNa vatri srca?... Gdje su jorgovana
Vijenci plavi?... Gdi je kletva, gdi je?...Vaj, vjetar huji... a ja mislim na te,I sve te gledam, kroz suzu što lije,
Gdje bereš slatke, raspukle granate.
1910.
ALEKSA ŠANTIĆ
Nar je drvo, do pet metara visine, koje raste u pojasu Mediterana, u Turskoj, Persiji, Kini. Biljka dobro podnosi sušu i kod jake suše može potpuno odbaciti list. Plod nara je šipak, veličine grejpfurta, kožaste, debele opne, koja u vidu vezivnih traka ispunjava plod. Između ovih kožastih ljuspi su gusto zbijene i pravilno poredane jarko-crvene sjemenke. One imaju mesnat omotač, koji je pun soka i ukusan za jelo.
Nar je veoma bogat kalijem, vitaminom C, a posebno polifenolima. U naru ima 3-4 puta više polifenola nego u soku grožđa ili u crnom vinu. Da napomenem da polifenoli vrše zaštitu ćelija od slobodnih radikala, te tako djeluju kao sredstva koja koče upalu, antikancerogeno, usporavaju arteriosklerozu, pojavu Alzhajmerove bolesti, itd.
Mnoge legende su vezane za ovo drvo i njegov plod. Egipćani (pronađene slike voćau kamenu još 2500 godina prije Hrista) su ga smatrali eliksiom besmrtnosti, u Kini se smatra jednim od tri najzdravija voća budizma i voćem u kome je skoncentrisana životna snaga.Postoje i mišljenja da je nar u stvari Drvo života u raju, kojim je Eva zavela Adama. Plod nara se često spominje i u Bibliji, gdje se ženski obrazi upoređuju s njim.
Biljka je na latinskom dobila ime prema granus = žito. Od imena ploda, granatum, izvedeni su neki nazivi. Tako se sok od nara zove grenadin, i koristi se u pravljenju raznih koktela. Granada, grad u Španiji, i Grenada, otok i država u Karipskom moru, dobili su ime po granata jabuci. U sastavu grba grada Granade ima ucrtan nar. Ručna bomba, dobila je ime granata, jer se rasprskava kao zreo nar kada pada sa drveta.
Skoro ni o jednoj vocki ne postoji vise studija kao o naru. Prema beckom profesoru Hademaru Bankhoferu nar ublazava tegobe u klimaksu i dobar je za prostatu. "Ginekolozi su otkrili da jedan nar na dan ublazava tegobe u klimaksu", objasnjava Bankhofer. U naru su sadrzane materije veoma slicne estrogenima i zato pozitivno uticu na nivo hormona. Osim toga, nar je vocka protiv starenja i pomaze mladim zenama sa hormonalnim problemima. Dame koje ga redovno jedu, imace cvrste nokte i lepu kosu. Nove studije pokazuju i da biljni hormoni nara snizavaju rizik od pojave raka prostate. Nar ima pozitivan uticaj na vrednost tumor markera za prostatu, PSA-markera. Lekari preporucuju muskarcima da svaki dan piju cetvrt litre soka od nara.
Postoje tri vrste nara: veoma kiseli i dve sladje vrste koje se jedu. Smatra se da su najkvalitetniji narovi iz Iraka. Od ploda se moze praviti sok (osim za pijenje, on daje jedinstven osvezavajuci ukus sosovima i marinadama za ribu, piletinu i teletinu) i vino, kao i sirup, koji je veoma osvezavajuci i cest je sastojak koktela (poput "tekila sanrajza"), kompot, a njegovim semenkama se mogu ukrasavati vocne salate, sladoledi koji se serviraju s vocem, jogurt, cerealije, palacinke, aperitivi, dezerti i pudinzi.
Izgled biljke
Nar je trnoviti grm s jednogodišnjim glatkim i sjajnim lišćem. Cvetovi su mu jednostavni ili puni, sastavljeni od po dva-tri zajedno. Najčešće su crveni, a kod nekih sorti mogu biti i beli ili žuti. Cveta od juna do avgusta. Iz njega se razvijaju okrugli plodovi s crvenim i žutim prelivima, spolja kožasti dok se u unutrašnjosti nalaze semenke okružene kiselkastom pulpom, ugodnog ukusa i tamnocrvene boje. Grm se koristi kao ukras vrtova i terasa ili kao voćka. Razmnožava se margotiranjem u maju, a novi deo s korenom valja posaditi u običnu vrtnu zemlju na sunčanom području. U najtoplije doba godine valja biljku zalivati 1-2 puta nedeljno, a na pocetku zime se biljka mora temeljito orezati. Često se kao dekorativna biljka uzgaja mali nar (Punica granatum var. nana), no ovi plodovi nemaju privrednog značaja.
Lekovitost nara
Pun je antioksidanata, vitamina A, C, E, kalijuma, folne kiseline, gvožđa i dosta vitamina iz grupe B kompleksa. Sadrži još i oko 15 grama šećera te je ugodnog i pomalo kiselkastog ukusa.
Po nekim autorima je dobar za rad srca dok je opste prihvaćen kao sredstvo protiv crevnih parazita među kojima je i trakavica (vidi mačke) koju se može nalaziti u nedovoljno termički obrađenom mesu. Kora korjena nara i kožica unutar ploda sadrže tri alkaloida koja su otrovna za crjevne parazite, ali u određenoj dozi (0,5-0,6 grama) i za čovjeka u kojega može izazvati vrtoglavicu, povraćanje, proliv i smetnje u vidu. Poznato je da uljni ekstrakt semenki ima antibakterijska svojstva pa uništava mnoge stafilokoke, streptokoke i klebsijele.
Nar nazivaju i novim super voćem. Naučnici tvrde da može da pomogne ljudima kod srčanih bolesti, raka i problema u vezi sa starenjem. ima anti-aging učinak.
Brzo i jednostavno čišćenje nara
Obično mnogima zadaje problema odvajanje jestivih semenki nara od kore i kožice, a da se one pri tom ne oštete. Vrlo jednostavno semenke nara možete otrebiti na sledeći način. Prerežite nar poprečno na dve polovine (suprotno od uzdužnog reza jabuke), zatim jednu polovinu odložite, a drugu uhvatite prstima leve ruke tako da prerezana strana nara gleda prema dlanu, a ne dodiruje ga. Ruku držite nad tanjirom ili posudom u koju ćete sakupiti semenke. U drugu ruku uzmite kasiku i njome nešto jačom snagom udarajte po okrugloj strani nara. Semenke će od udaraca jednostavno i neoštećene ispasti iz svojih udubljenja. I savet više, ne želite li poprskati kuhinju crvenim sokom; ruku, s narom u njoj, stavite u vrećicu za duboko zamrzavanje i tek onda lupajte po njemu.
Fitoestrogeni iz koštica mogu da umanje sindrome menopauze i postmenopauze, uključujući i toplotne valunge. To je jedna od malobrojnih biljaka koja sadrži supstance slične estrogenu. Prema novijim istraživanjima, nar se uspešno primenjuje u lečenju opekotina. Nedavno je otkriveno i da sadrži izuzetno velike količine fenolne elagične kiseline. Ova fitohemikalija je jak antioksidant i deluje protiv raka. Istraživanja su pokazala da pomaže u prevenciji najranijih hemijskih reakcija koje mogu dovesti do raka dojke. Dokazano je i da čaša soka od nara dnevno, smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti i smanjuje oksidaciju holesterola upola.
Izvor:
Mali video kako najednostavnije i najbrže očistiti nar.
Nar je simbol plodnosti, ljubavi, zdravlja i obilja.
PRIJATNO I UŽIVAJTE :)))
Obozavam nar! I jedva cekam plodove iz maminog dvorista :)
ОдговориИзбришиBlago tebi Jeco, ja ga i svi moji obozavamo, tako bih volela da ga imam u dvoristu :)
ОдговориИзбришиDivne su tislike:)) i ja ga baš volim!
ОдговориИзбришиHvala Sneška, kad sam ga otvorila prosto nisam mogla da odolim a da ga ne isfotkam, tako je fotogeničan da je to neverovatno, imam ceo jedan folder fotki i da me nije blam sve bih ih ovde okačila, a sad spremam i veliki post o naru, sve što sam našla na netu, samo malo da ga sredim pa ću ga dodati :)
ОдговориИзбришиProsto sam očarana ovim voćem ;)
Zaista je divan nar, meni se dopada i kad ga vidim na drvetu raspuklog, nekako mi da osjećaj izobilja!
ОдговориИзбришиRaspukli nar je sjajan, onda je sigurno zreo, pun soka i sladak, takvog bih najrađe jela da imam prilike, međutim po prodavnicama i na pijaci ga nema, i kad ga kupujem dobro ga pregledam da vidim da li su zrnca dobro zrela i da nije oštećen, što je malo teže utvrditi kad je ceo.
ОдговориИзбришиSad si me mila asocirala na pesmu Alekse Šantića: ''...gde bereš slatke raspukle granade...'' koju jako volim i koja je obeležila moju mladost :)))
Jaco ovaj tekst o naru je stvarno "kraljevski". Podstaknuta njime juče sam kupila nar, ali moji nevole one koščice pa sam napravila sok i super je. Usput svrati do mene po nagradu!! <3
ОдговориИзбришиVeki, sok od nara je prava stvar i ja ga često pravim mojoj deci i unukici :)
ОдговориИзбришиHvala mila za ovu preslatku nagradicu, rado i sa zadovoljstvom ću je preuzeti :)))
Zaista lep i koristan tekst, slike su vam jako lepe, a i celi blog je fantastican :)) :X ;)
ОдговориИзбришиPrekrasno si prikazala nar. Slike su divne, Šantićeva pjesma jako lijepa. A tekstovi korisni i zanimljivi. Bravo Jaco i hvala ti ! Nar je i meni jako omiljen, volim ga vidjeti i cijeloga i otvorenoga sa zanimljivim sjemenkama koje su mi tako ukusne.
ОдговориИзбришиHvala Branka :-* , ja sam opčinjena ovim voćem, stvarno je zaslužilo počasno mesto na našim stolovima u našoj ishrani :X
ОдговориИзбришиA tacno sam znala da posle fotografije idu Santicevi stihovi :) Obozavam nar, samo da ima ko da ga cisti :)
ОдговориИзбришиPa kako bi nar bez Šantića ;) ta dva uvek idu zajedno ;)) I moja deca ga isto obožavaju... ;;) ja im čistim =))
ОдговориИзбришиHvala puno anoniman za ove lepe reči i pohvale :))
ОдговориИзбриши