Странице

31. 12. 2011.

Srećna Nova 2012. godina sa Biserom u školjci

 Svim mojim dragim posetiocima bloga, želim srećnu Novu 2012. godinu, da je dočekate zdravi i veseli, u društvu vaših najmilijih, da vam ova godina bude posuta biserima ljubavi, sreće, uspeha i radosti :)))

UŽIVAJTE!!!

Recept za Biser je u školjci možete pogledati ovde i ja ga doslovno prepisujem :)



Sastojci:



Testo:

2 šolje mlevenog keksa sa puterom

1 šolja mlevenih oraha

1 šolja šećera u prahu

50gr. putera

1 jaje

rum po ukusu



Fil:

1 jaje

2 žumanca

6 kašike šecera u prahu

1 kašika brašna

2 kašike mleka

50gr. čokolade

200gr. putera


Postupak:

Sve sastojke osim putera malo skuvajte na pari, ohladite i promesajte sa izmiksanim puterom.

Testo napravite od svih sastojaka, uzimajte parčiće veličine oraha i pomoću kalupčića pravite školjke tako da kalupiće u formi školjke oblozimo sa najlon folijom (koja je veća od kalupića) i punimo smesom, poravnamo i izdvojimo foliju od kalupa, a onda formu odlepimo od folije.
Folija služi za izdvajanje smese iz kalupića jer je smesa lepljiva i da nije folije bilo bi puno teže da se izradi forma. Ista folija moze se koristiti dok ne izradimo celu smesu.
Na pola školjke stavite fil pomoću šprica i po jednu biser bonbonu. Poklopite drugom polovinom školjke.
Dobićemo otvorenu školjku sa biserom u sredini. Po školjkama posuti zlatni prah
Ohladimo ih najmanje 1h spremimo u korpice za sitne kolače i služimo.


Prijatno!!!




30. 12. 2011.

Heljda lazanje sa povrćem





Heljda je višestruko korisna biljka leči bolesti disajnih organa, hipertenziju, nesanicu, glaukom... Odlična je hrana za decu, a od njenih ljuspica prave se medicinski jastuci koji ublažavaju tegobe i garantuju čvrst san.
Heljda je jednogodisnja zeljasta biljka sa čvrstom rebrastom i grubom stabljikom. Listovi heljde su srcoliki i zašiljeni, cvetovi su joj maleni, belo crvene boje i izuzetno jakog karakterističnog mirisa(koji u vreme cvetanja privlače pčele), dok je plod sitan i braonkasto-crn.

Bogatstvo u zrnu
Zrno heljde sadrži belančevine, masti, vitamine, fosfor, gvožđe, kalcijum, mikroelemente kao što su jod, cinkbor I drugi, organske kiseline i rutin
Inače inzvaredno sredstvo za lečenje mnogih bolesti poput hipertenzije, reumatizma, glaucoma, dijabetesa i oboljenja koja su posledica radioaktivnog zračenja. Rutin je dragoceni sastojak koji povećava elastičnost kapilara i poboljšava njihovu propustljivost.

Zdrava i hranljiva
Narodna medicina preporučuje cvet heljde kao lek protiv kašlja i sluzi u gornjim disajnim puevima. Čaj od lista i cveta upotrbljava se za lečenje arteriosklerize, naročito ako je kombinovana sa povišenim krvnim pritiskom, a sveži listovi mogu se stavljati direktno na ranu ili posekotinu, jer imaju izraženo baktericidno dejstvo. Najfinije heljdino brašno, pomešati sa usitnjenim listom ove biljke odličan je i ekološki bebi-puder koji nežnu dečiju kožu štiti od infekcija. Od heljdine prekrupe priprema se zdrava i ukusna kaša koja spada u vrhunske dijetetske proizvode.Preporučuje se u ishrani dece i odraslih jer jača memoriju i koncentraciju, leči bolesti želuca i creva, a pomaže i u slučaju malokrvnosti, gojaznosti i nervne napetosti.

Kad znamo koliko je zdrava ova žitarica, treba da je što češće uvrstimo u našu ishranu, posebno zimi jer greje organizam i daje dodatnu energiju.
U mojoj porodici često koristim heljdu u raznim oblicima: brašno, seme, kore, lazanje... Probajte i uverićete se koliko je moćna ova biljka.

Sastojci za lazanje:
300 g heljdine lazanje
2 plava patlidžana
3 tikvice
3 sveže crvene paprike
3 paradajza
3 češnja belog luka
sušeni bosiljak
zreli kačkavalj 45% masti
parmezan

Besamel sos:
150 g putera
100 g brasna
1l mleka
so
muskatni orasčić 
4 dl kisele pavlake 20 % masti

Priprema:
Prvo skuvajte bešamel sos, tako što ćete na otopljenom maslacu propržiti brašno i pažljivo postepeno dodavati mleko stalno mešajući da se ne naprave gruvice. Bešamel kuvati oko 5 minuta, stalno mešajući da ne zagori. Na kraju posoliti po ukusu i dodati muskatni orašćić u prahu. Kad se malo prohladi dodati kiselu pavlaku i izjednačiti smesu.

Povrće očistiti, oprati i iseckati na kolutove približno iste veličine.
Lazanje kuvati u vreloj vodi par minuta i ređati u podmazanoj posudi tako da u prvom redu pokrijete dno sa delom obarenihm lazanja, preko lazanja sipati bešamel sos, poređati deo povrća, narendati kačkavalj, ponovo lazanje i ponavljati postupak dok ne utrošite sve sastojke. Na kraju završiti sa bešamel sosom, posuti parmezanom, bosiljkom i ukrasiti kolutovima crvene paprike i paradajza.

Pokrite alu folijom i pecite u zagrejanoj rerni zagrejanoj na 200 stepeni oko 30-40minuta a zatim skinite foliju i pecite jos samo malo da porumeni. 

Prijatno! :)

25. 12. 2011.

Ukusno jelo od fazana i srećan Božić svima koji danas slave




Sastojci:
1 očišćen i opran fazan
300 gr. domaće suve slanine
3 šargarepe
1 koren peršina
½ srednjeg korena celera
2 glavica crnog luka
2 veće glavice belog luka
2 kašike bobica kleke
1 dl vode
1 dl ulja
lovor
so i biber po ukusu

Za marinadu - pac:
1 glavica belog luka
1 grančica ruzmarina
2 lista lovora
so, biber
1 dl belog vina

Priprema:
Pripremiti marinadu tako što ćete u belo vino dodati na listiće iseckan beli luk, ruzmarin, lovor, so i biber, sjediniti smesu i preliti preko fazana te ostaviti preko noći u frižideru da odstoji. Povremeno ga prelivati sa sokom i okretati da se sa svih strana natopi i upije začine.

Sutradan  iseći povrće (šargarepu, peršun, celer i luk na kolutove) i složiti u vatrostalnu tepsiju koja ima poklopac, ako nemate takvu posudu možete prekriti sa aluminijskom folijom. Dodati neoljuštene čenove belog luka, lovorov list i bobice kleke. Na povrce poređati komade fazana, prekriti ih kriškama slanine koju pričvrstite čačkalicama.

Začiniti još po ukusu solju, biberom, dodati, vodu i peći poklopljeno u dobro zagrejanoj rerni. Za vreme pečenja meso povremeno zalivati sokom koje je pustilo.

Služiti uz restovani krompir ili povrće po želji.

Fazan spremljen na ovaj način je jako ukusan i sočan, samo pazite da ga ne prepečete, jer će onda biti drvenast i suv.
 
 Recept sam pronašla ovde, ali sam ga malo izmenila u skladu sa našim ukusima.

Prijatno! :)
Svima koji danas slave Božić, želim srećno rođenje Hristovo!

24. 12. 2011.

Supa od fazana sa griz knedlama

Dobili smo od dragih prijatelja dva fazana, od jednog sam napravila supicu sa knedlama a od drugog fazana u pacu, recept za ovo drugo sledi.
Mislila sam da će meso biti tvrdo i žilavo kao i svaka druga divljač koju sam jela, međutim nije tako, jako je mekano i ukusno.

Sastojci za supu:
1 fazan
3 šargarepe
1 koren i list peršuna
1 manji koren i list celera
1 koren i list paštrnjaka
2 manja kromira
1 srednja glavica crnog luka
2 češnja belog luka (po želji)
1 list lovora
par zrna crnog bibera
so po ukusu
suvi začin po ukusu
2l hladne vode

Sastojci za griz knedle:
1 jaje
50gr. svinjske masti
100gr. pšeničnog griza

Postupak pripreme supe:
Fazana dobro oprati, staviti u veću šerpu i naliti hvadnu vodu. Dok ne provri metalnom cediljkom stalno skidati penu - obavezno!!!
Kad provri dodati očišćeno povrće, lovor i biber i posoliti po ukusu. Dok se supa kuva povremeno skidati penu ako se pojavi. Kuvati poklopljeno na tihoj vatri, ne sme jako da vri.

Kad meso i povrće omekša, supu procediti u drugu šerpu i staviti na laganu vatru da ponovo provri. Za to vreme pripremiti knedle.

Postupak pripreme knedli:
50 gr. masti sipati u tanjir i dobro umutiti viljuškom da mast pobeli i postane penasta. Dodati odjednom celo jaje i ponovo mutiti da se smesa ujednači. Na kraju dodati griz, brzo sjediniti, kašičicom praviti male knedlice i odmah zakuvati u supu koja ne sme jako da vri, nego što kaže moja majka samo da ''šapuće'' ;)
Knedle kuvati 5-10 minuta u zavisnosti koliko su velike i kakav je griz. Ako je griz sitniji knedle će se skuvati brže i obrnuto. Probajte kašikom presečite jednu knedlicu pa ako vam se učini tvrdom kuvajte još malo dok knedle ne omekšaju. Prilikom spuštanja knedli u supu sve će potonuti na dno šerpe, ali kako se kuvaju polako će jedna po jedna isplivati na površinu supe.

Na kraju dodati suvi začin po ukusu, skloniti supu sa vatre i ostaviti je poklopljenu desetak minuta da se malo ''odmori'. Pre samog služenja supu posuti sino seckanim peršunom.

Kuvano meso fazana i povrće možete polužiti posebno kao rinfliš ili ''lešo'' uz ren ili neki sos, recimo od paradajza, beli sos od rena, mirođije i sl. i imaćete zdrav kompletan obrok.

Prijatno!!!


17. 12. 2011.

Sneškići od čarapica



Sneškiće sam pravila za moju unukicu i mogu vam reći da sam baš-baš uživala igrajući se :)))

Ideja je potekla sa Coolinarike, gde možete pogledati detaljna uputstva i ideje kako su to drugi napravili, pa ako se odlučite da ih sami napravite verujem da ćete se vratiti u čudesni svet dečije mašte i kreativnosti.
Probajte, veoma se lako i jednostavno prave, nisu komplikovani, nije vam potrebno ništa posebno što inače svaka kuća ima.
Takođe i na ovom sajtu  možete pogledati kako jednostavno i lako možete obradovati vaše dete :)

Sve što vam je potrebno su:

bele čarape, 
pirinač, 
može i neka druga žitarica ili 
vata,
konac, 
različita dugmad,
ukrasne trakice,
makaze, 
lepak i 
malo vremena i mašte :)

Prijatno i uživajte :)))

14. 12. 2011.

Energetske plocice zdravlja od suvog voca



Odlični keksići za sportiste i rekovalescente, tj. osobe kojima je potrebno brzo nadoknaditi energiju.

Recept za ove kolačiće sam slučajno našla ovde i bila oduševljena izgledom i sastavom namirnica. Kako nisam imala sve namirnice u kući, malo sam improvizovala, izmenila sastav i dobila ove divne energetske zdrave pločice. Original recept možete videti ovde a ovo je moja eksperimentalna varijanta sa kojom sam jako zadovoljna ;)


Sastojci:
250g suvih šljiva bez koštica
200g celih oraha
200g celih lešnika - prepečenih u rerni
200g suvog grožđa 
200g suvih brusnica
2 velike kašike kakaoa
2 male kašičice cimeta
100g šećera
250g glatkog brašna
1 kg rendanih kiselih jabuka 
1 prašak za pecivo


Priprema:
U veliku posudu staviti šljive, orahe, lešnike, suvo grožđe i brusnice. Dodajte  šecer i cimet, dobro promešajte (rucno), zatim u smesu dodati rendane jabuke i opet dobro promešati. Dodati brašno pomešano s praškom sa pecivom i kakaom. 
Sjediniti smesu ručno, nikako mikserom!

Tepsiju od šporeta premazati uljem i posuti prezlama pa rasporediti smesu. Peci sat i po na 160 stepeni na donjoj prečki u pećnici.

Prijatno :)))

8. 12. 2011.

Rolat sa tačkicama




Ovaj divan rolat sam pravila za moju svavu Aranđelovdan sa nekim malim izmenama. Recept je od drage Olgiceg, hvala mila za ovaj divni recept :)))

Sastojci:

KORA:
8 komada jaja
8 kašika brašna
1dl jogurta
1 kesica praška za pecivo
malo soli

FIL:
8 žumanaca
4 kašike kisele pavlake
malo soli
250g krem sira, tipa vaj krem
100g smoki ili neki drugi flips sa
kikirikijem
100g slanih štapica sa kikirikijem

SPOLJNI PREMAZ:
2 komada obarenih jaja (ne mora)
250g krem sira

Postupak:
Pomešati žumanca, brašno, jogurt, so i prašak za pecivo. Umutiti sneg od belanaca. Polako sjediniti obe mase. Peci u plehu od šporeta obložen pek papirom oko 30 minuta. Toplu koru urolati pomocu papira na kojem je pecena, pa uviti u kuhinjsku krpu i ostaviti da se ohladi.

Umutiti žumanca, dodati pavlaku, pa skuvati krem na pari. U ohladeno dodati krem sir i samleveni flips. Po želji posoliti. Krem podeliti tako da se otprilike sa 2/3 premažu kore.

Preko krema poslagati štapice u pravilnom nizu, malo ih utisnuti u krem, pa premazati ostatkom krema. Urolati. Umotati u foliju i ostaviti da stoji bar 24 sata. Potrebno je da štapici omekšaju.

Formirani rolat premazati preostalom smešom od krem sira i izmiksanih obarenih jaja. Po želji ukrasiti (uvaljati u izdrobljene slane štapice, mleveni flips i sl.)

Rolat poslužiti isecen na tanke kolutove.

Prijatno :)))




4. 12. 2011.

Hvala draga Nani za preslatku nagradu :)))


Dobila sam ovu divnu nagradu od Nani sa neverovatno slatkog bloga , posetite ga i uverite se :)))

Pravilo je da kažem sedam stvari o sebi i da nagradicu prosledim na sedam blogova.

Već sam dosta pisala o sebi, verujem da moji čitaoci već sve znaju, može se pročitati u prethodnim postovima, a kako rado pratim i obožavam sve vaše blogove i kako su mi svi jako dragi, zaista mi je teško da odlučim kome bih dodelila nagradu :))

Zato dragi moji ko želi neka preuzme ovu nagradu, jer svi ste je jaaako zaslužili :)

Pozdrav mili moji :)

18. 11. 2011.

Čokoladni kolač



Jako lep, sočan čokoladno-jabučni kolač, mmmmm.... jednom rečju fantazija :)))


Sastojci:
5 jaja
2 dl šećera
dl ulja
dl brašna
3 dkg kakaoa
1 prašak za pecivo
1 vanilin šecer
malo ruma

Krema:
3 jabuke
15 dkg šecera
1 dcl vode
3 žlice ruma
20 dkg margarina
10 dkg cokolade
Glazura od cokolade:
10 dkg cokolade
5 dkg margarina
2 žlice ulja 

Priprema:

1. Izmiješati cijela jaja sa šećerom i vanilin šecerom. Dodati ulje, kakao i brašno s praškom za pecivo. Uliti u tepsiju veličine 20x30cm. Peći na 180 stepeni 30 minuta.
Ohladeno tijesto prerezati na pola.

Krema:
Narezane jabuke kuvati u 1 dcl vode sa šećerom i rumom. Pustiti da se ohladi i samleti sa štapnim miserom ili u blenderu. Izmiješati margarin i dodati mu otopljenu cokoladu. U smjesu margarina i čokolade dodati izmiksane jabuke i izmrvljenu polovinu testa.
Gotovu kremu staviti na preostalu polovinu testa i preliti glazurom od čokolade.

Prijatno!!!


17. 11. 2011.

Nagrada od Vesne, hvala mila :)))

Dobila sam ovu slatku nagradicu od drage Vesne koja piše dva jako lepa bloga. Jedan je iz njene divne mirisne kuhinjice, a drugi je sa njenim čarobnim rukama urađene divne kreativne rukotvorine.

Hvala mila na ovoj divnoj nagradici, baš si me jako obradovala i razveselila :)

Nagradu poklanjam svim mojim dragim posetiocima i čitaocima ovih stranica.

Pogledajte i uživajte :)))

10. 11. 2011.

Nar - infuzija života i zdravlja
















Zar vam ne izgleda nestvarno, vanzemaljski...? Mene očarava ova savršena voćka, a vas?

Ponoć je. Ležim, a sve mislim na te -

U tvojoj bašti ja te vidjeh juče,Gdje bereš krupne raspukle granate.
Mila kô zlatno nebo pošlje tuče,U tihu hladu stare kruške one,Sjede ti djeca i zadaću uče.
Nad šedrvanom leptiri se goneI sjajne kapi, sa bezbroj rubina,Rasipaju se, dok polako tone
Jesenje sunce... I kô sa visinaOlovni oblak, po duši mi padeNajcrnji pokrov bola i gorčina.
I kobna misô moriti me stade:Što moja nisi, i što smiraj danaNe nosi meni zvijezde, no jade?
Što moje bašte ostaše bez granaI slatka ploda, što rađa i zrijeNa vatri srca?... Gdje su jorgovana
Vijenci plavi?... Gdi je kletva, gdi je?...Vaj, vjetar huji... a ja mislim na te,I sve te gledam, kroz suzu što lije,
Gdje bereš slatke, raspukle granate.

1910. 


ALEKSA ŠANTIĆ



Nar je drvo, do pet metara visine,  koje  raste  u pojasu Mediterana, u Turskoj, Persiji, Kini. Biljka dobro podnosi sušu i kod jake suše može potpuno odbaciti list. Plod nara je šipak, veličine grejpfurta, kožaste, debele opne, koja u vidu vezivnih traka ispunjava plod. Između ovih kožastih ljuspi su gusto zbijene i pravilno poredane jarko-crvene sjemenke. One imaju mesnat omotač, koji je pun soka i ukusan za jelo.
Nar je veoma bogat kalijem, vitaminom C, a posebno polifenolima. U naru ima 3-4 puta više polifenola nego u soku grožđa ili u crnom vinu. Da napomenem da polifenoli vrše zaštitu ćelija od slobodnih radikala, te tako djeluju kao sredstva koja koče upalu, antikancerogeno, usporavaju arteriosklerozu, pojavu Alzhajmerove bolesti, itd.
Mnoge legende su vezane za ovo drvo i njegov plod. Egipćani (pronađene slike voćau kamenu još 2500 godina prije Hrista) su ga smatrali eliksiom besmrtnosti, u Kini se smatra jednim od tri najzdravija voća budizma i voćem u kome je skoncentrisana životna snaga.Postoje i mišljenja da je nar u stvari Drvo života u raju, kojim je Eva zavela Adama. Plod nara se često spominje i u Bibliji, gdje se ženski obrazi upoređuju s njim.
Biljka je na latinskom dobila ime prema granus = žito. Od imena ploda, granatum, izvedeni  su neki nazivi. Tako se sok od nara zove grenadin, i koristi se u pravljenju raznih koktela. Granada, grad u Španiji, i Grenada, otok i država u Karipskom moru, dobili su ime po granata jabuci. U sastavu grba grada Granade ima ucrtan nar.  Ručna bomba, dobila je ime granata, jer se rasprskava kao zreo nar kada pada sa drveta.

Skoro ni o jednoj vocki ne postoji vise studija kao o naru. Prema beckom profesoru Hademaru Bankhoferu nar ublazava tegobe u klimaksu i dobar je za prostatu. "Ginekolozi su otkrili da jedan nar na dan ublazava tegobe u klimaksu", objasnjava Bankhofer. U naru su sadrzane materije veoma slicne estrogenima i zato pozitivno uticu na nivo hormona. Osim toga, nar je vocka protiv starenja i pomaze mladim zenama sa hormonalnim problemima. Dame koje ga redovno jedu, imace cvrste nokte i lepu kosu. Nove studije pokazuju i da biljni hormoni nara snizavaju rizik od pojave raka prostate. Nar ima pozitivan uticaj na vrednost tumor markera za prostatu, PSA-markera. Lekari preporucuju muskarcima da svaki dan piju cetvrt litre soka od nara.

Postoje tri vrste nara: veoma kiseli i dve sladje vrste koje se jedu. Smatra se da su najkvalitetniji narovi iz Iraka. Od ploda se moze praviti sok (osim za pijenje, on daje jedinstven osvezavajuci ukus sosovima i marinadama za ribu, piletinu i teletinu) i vino, kao i sirup, koji je veoma osvezavajuci i cest je sastojak koktela (poput "tekila sanrajza"), kompot, a njegovim semenkama se mogu ukrasavati vocne salate, sladoledi koji se serviraju s vocem, jogurt, cerealije, palacinke, aperitivi, dezerti i pudinzi.


Izgled biljke
Nar je trnoviti grm s jednogodišnjim glatkim i sjajnim lišćem. Cvetovi su mu jednostavni ili puni, sastavljeni od po dva-tri zajedno. Najčešće su crveni, a kod nekih sorti mogu biti i beli ili žuti. Cveta od juna do avgusta. Iz njega se razvijaju okrugli plodovi s crvenim i žutim prelivima, spolja kožasti dok se u unutrašnjosti nalaze semenke okružene kiselkastom pulpom, ugodnog ukusa i tamnocrvene boje. Grm se koristi kao ukras vrtova i terasa ili kao voćka. Razmnožava se margotiranjem u maju, a novi deo s korenom valja posaditi u običnu vrtnu zemlju na sunčanom području. U najtoplije doba godine valja biljku zalivati 1-2 puta nedeljno, a na pocetku zime se biljka mora temeljito orezati. Često se kao dekorativna biljka uzgaja mali nar (Punica granatum var. nana), no ovi plodovi nemaju privrednog značaja.

Lekovitost nara
Pun je antioksidanata, vitamina A, C, E, kalijuma, folne kiseline, gvožđa i dosta vitamina iz grupe B kompleksa. Sadrži još i oko 15 grama šećera te je ugodnog i pomalo kiselkastog ukusa. 
Po nekim autorima je dobar za rad srca dok je opste prihvaćen kao sredstvo protiv crevnih parazita među kojima je i trakavica (vidi mačke) koju se može nalaziti u nedovoljno termički obrađenom mesu. Kora korjena nara i kožica unutar ploda sadrže tri alkaloida koja su otrovna za crjevne parazite, ali u određenoj dozi (0,5-0,6 grama) i za čovjeka u kojega može izazvati vrtoglavicu, povraćanje, proliv i smetnje u vidu. Poznato je da uljni ekstrakt semenki ima antibakterijska svojstva pa uništava mnoge stafilokoke, streptokoke i klebsijele.

Nar nazivaju i novim super voćem. Naučnici tvrde da može da pomogne ljudima kod srčanih bolesti, raka i problema u vezi sa starenjem. ima anti-aging učinak. 

Brzo i jednostavno čišćenje nara
Obično mnogima zadaje problema odvajanje jestivih semenki nara od kore i kožice, a da se one pri tom ne oštete. Vrlo jednostavno semenke nara možete otrebiti na sledeći način. Prerežite nar poprečno na dve polovine (suprotno od uzdužnog reza jabuke), zatim jednu polovinu odložite, a drugu uhvatite prstima leve ruke tako da prerezana strana nara gleda prema dlanu, a ne dodiruje ga. Ruku držite nad tanjirom ili posudom u koju ćete sakupiti semenke. U drugu ruku uzmite kasiku i njome nešto jačom snagom udarajte po okrugloj strani nara. Semenke će od udaraca jednostavno i neoštećene ispasti iz svojih udubljenja. I savet više, ne želite li poprskati kuhinju crvenim sokom; ruku, s narom u njoj, stavite u vrećicu za duboko zamrzavanje i tek onda lupajte po njemu.

Fitoestrogeni iz koštica mogu da umanje sindrome menopauze i postmenopauze, uključujući i toplotne valunge. To je jedna od malobrojnih biljaka koja sadrži supstance slične estrogenu. Prema novijim istraživanjima, nar se uspešno primenjuje u lečenju opekotina. Nedavno je otkriveno i da sadrži izuzetno velike količine fenolne elagične kiseline. Ova fitohemikalija je jak antioksidant i deluje protiv raka. Istraživanja su pokazala da pomaže u prevenciji najranijih hemijskih reakcija koje mogu dovesti do raka dojke. Dokazano je i da čaša soka od nara dnevno, smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti i smanjuje oksidaciju holesterola upola.

Izvor:
Jako je dekorativan u kuhinji i možete ga koristiti za pripremu raznih slatkih i slanih obroka.

Mali video kako najednostavnije i najbrže očistiti nar.


Nar je simbol plodnosti, ljubavi, zdravlja i obilja.

PRIJATNO I UŽIVAJTE :)))